Volleyball

Anderson County High School Volleyball Schedule 2016-2017

Varsity Volleyball

DATE           LOCATION                                TIME                  WIN/LOSS                                                    RECORD

Aug. 26       VB Alumni Game                         5:00 p.m.

Sept. 6        vs. Nevada, MO w/ Fort Scott      5:00 p.m.          AC lost to Nevada, AC won vs. Ft. Scott      1-1            

Sept. 10      @ Iola Inv.                                    8:30 a.m.      AC won vs. Parsons, AC won vs. Caney Valley, AC lost to Labettte County, AC beat Pittsburg, AC lost to Burlington   AC finished 2nd place                                                                      4-3

Sept. 13      @ SFT w/Oz & Wellsville             4:30 p.m.      AC won vs. Oz, AC lost to Wellsville                5-4                                                                                     

Sept. 15      @ Pittsburg-Colgan w/ Girard      5:00 p.m.   AC won vs. Colgan, AC lost to Girard                  6-5

Sept. 20       vs. Sante Fe Trail & PV               4:30 p.m.    AC lost to SFT, AC won vs. PV                            7-6 

Sept. 24      @ West Franklin Invitational        8:30 a.m.     AC won vs. Central Heights, AC won vs. Lyndon, AC won vs. Imaculetta, AC lost to Osage City, AC won vs. Central Heights  AC finished in 3rd place                              11-7

Sept. 27      vs. Burlington & Iola  (Senior Night)   5:30 p.m.    AC won vs. Burlington, AC won vs. Iola         13-7

Oct. 1          @ Wellsville Invitational               9:00 a.m.     AC won vs. West Franklin, AC won vs. Bishop Seabury, AC lost to Wellsville, AC lost to SFT in semifinals, AC lost to Eudora in consolation match,  AC finished in 4th place     15-10                                                                                                              

Oct. 4          @ Wellsville w/ Oz                       4:30 p.m.  AC won vs. Oz, AC lost to Wellsville                  16-11

Oct. 11        @  SFT w/ Prairie View                4:30 p.m.    AC won vs. Prairie View, AC lost to SFT            17-12  

Oct. 15        ACHS Invitational                         9:00 a.m.    AC won vs. Labette County, AC lost to Wellsville, AC won vs. Prairie View, AC lost to Burlington, AC lost to Independence   AC finished 4th place                                    19-15                                                                                                             

Oct. 18        @ Burlington w/ Iola                     4:30 p.m.    AC won vs. Iola, AC lost to Burlington               20-16  

Oct. 22         Substate @ Prairie View             4:00 p.m.      AC won vs. Prairie View, AC lost to Girard        21-17  

 

Junior Varsity

DATE               LOCATION                               TIME                 WIN/LOSS                                               RECORD

Aug. 26             VB Alumni Game                       5:00 p.m.

Sept. 6              vs. Nevada, MO & Fort Scott     5:00 p.m.         AC lost to Nevada, AC lost to Ft. Scott     0-2

Sept. 13           @. SFT w/Oz & Wellsville           4:30 p.m.          AC won vs. Oz, AC lost to Wellsville        1-3

Sept. 15           @Pittsburg-Colgan w/Girard       5:00 p.m.         AC lost to Colgan, AC won vs. Girard       2-4

Sept 17            @ Santa Fe Trail Inv.                  8:30 a.m.        AC lost to Council Grove, AC lost to Holton, AC lost to Sabetha, AC lost to Silver Lake,  AC lost to Wamego  2-9                                                                           

Sept. 20            vs. SFT & Prairie View               4:30 p.m.        AC won vs. SFT, AC won vs. PV                4-9

Sept. 27            vs.  Burlington & Iola                  5:30 p.m.         AC lost to Burlington, AC lost to Iola          4-11

Oct. 1                @Lebo Inv.                                9:00 a.m.         AC tied w/ Lebo 1-1, AC tied w/SCC 1-1; AC tied w/Madison 1-1; AC beat Burlington, AC beat Osage City, AC beat Lyndon; AC won 1st place!                                         7-11-3

Oct. 4                @ Wellsville w/Oz                     4:30 p.m.          AC lost to Oz, AC lost to Wellsville           7-13-3

Oct. 8                @ Osawatomie Inv.                   9:00 a.m.          AC won vs. Prairie View, AC won vs. West Franklin, AC lost to Basehor, AC lost to Wellsville, AC won vs. Central Heights  AC finished 3rd place                              10-15-3

Oct. 11              @ SFT w/ Prairie View              4:30 p.m.         AC won vs. Prairie View, AC won vs. SFT   12-15-3

Oct. 18              @ Burlington w/Iola                   4:30 p.m.        AC won vs. Iola, AC lost to Burlington        13-16-3  

 

Freshmen

DATE                LOCATION                                TIME                     WIN/LOSS                                             RECORD

Aug. 26              VB Alumni Game                       5:00 p.m.

Sept.  6              vs. Nevada, MO w/Fort Scott     5:00 p.m.           AC lost to Nevada, AC won vs. Ft. Scott     1-1      

Sept. 10            @ Prairie View Inv.                     8:00 a.m.          AC won vs. Central Heights, AC lost to Jayhawk Linn, AC won vs. Prairie View, AC lost to Paola, AC won vs. Jayhawk Linn    AC finished 3rd place                                                            4-3

Sept. 13            @ SFT w/Oz & Wellsville           4:30 p.m.           AC won vs. Oz, AC lost to Wellsville            5-4   

Sept. 17            @ Wellsville Inv.                         9:00 a.m.        AC won vs. Perry LeCompton, AC won vs. Oz, AC lost to Louisburg, AC lost to Gardner-Edgerton, AC won vs. Louisburg AC finished 3rd place                                     8-6

Sept. 20            vs. SFT & Prairie View               4:30 p.m.        AC won vs. SFT, AC won vs. PV                     10-6

Sept. 22            Quad @ PV                                4:30 p.m.      AC lost to Paola, AC lost to Burlington, AC won vs. PV  11-8

Sept. 27            vs. Burlington & Iola                   5:30 p.m.       AC won vs. Burlington, AC lost to Iola                12-9

Sept. 29             vs. Fort Scott, Ottawa, Wellsville   4:30 p.m.     AC lost to Ottawa, AC lost to Wellsville, AC lost to Fort Scott   12-12

Oct. 4                @ Wellsville w/Oz                     4:30 p.m.        AC won vs. Oz, AC lost to Wellsville                 13-13

Oct. 8                @ Chanute Inv.                         9:00 a.m.        AC won vs. Iola, AC won vs. Marmaton Valley, AC lost to Chanute, AC lost to Marmaton Valley, AC won vs. Iola  AC finished 3rd place                                                     16-15 

Oct. 11              @  SFT w/Prairie View              4:30 p.m.     AC won vs. Prairie View, AC lost to SFT                17-16   

Oct. 18              @ Burlington w/Iola                   4:30 p.m.     AC won vs. Iola, AC won vs. Burlington                 19-16   

 

Anderson County High School Volleyball Roster 2016-2017

VARSITY

No.    Name                    Year        Height

1     Katelyn Alley            12          5’6”

2     Jasmine White         12          5’6”

5      Audrie Goode          11           5’4”

8     Waltham Farren        11          5’3”

11    Emily Fritz               12          5’11”

12    Jenna Schmit            10         5’11”

14    Madison Martin       12          6’1”

17    Samantha Nickell    12          5’9”

18    Adrian Gwin            12           5’6”

27    Alexey Lickteig        12           5’7”

30    Gabby Spring          11           5’6”

32    Lexee Feuerborn     11          5’5”

JUNIOR VARSITY

No.     Name                    Year       Height

8     Waltham Farren        11          5’3”

16    Cami Burns              11          5’7”

3      Jayda White             10          5’4”

4      Lakin Katzer             10          6’0”

6      Tatum Ahring            10          5’6”

9      Zee Sommer             10         5’11”

12    Jenna Schmit            10         5’11”

22     Maggie Price            10         5’7”

25     Abbie Fritz                10         5’4”

31     Katelynn Renyer       10         5’9”

35     Ashley Lickteig          10         5’6”

40     Kate Dieker               10          5’6”

47     Holli Miller                  10         5’3”

48     Kylee Rogers             10         5’3”

FRESHMEN

No.     Name                    Year        Height

7     Grace McAdam           9           5’2”

10    Kaylee Lamb              9           4’9”

13    Ali Owens                  9           5’8”

19    Micci Aldrich              9           5’5”

20    Baylee Blaufuss        9           5’4”

21    Linda Lattimer           9           5’4”

23    Jessica Akes            9            5’3”

26    Jenna Fritz               9            5’3”

29    Brooke Schettler      9            5’5”

33    Alyssa Mesaros        9           5’4”

34    Jaxcen Farren          9           5’2”

51    Kennedy Blome       9           5’3”

54    Lilly Spring               9           5’5”

55    Hailey Gilbert           9           5’2”

56    Kassidy Mader         9           5’3”

 

COACHES:

Varsity:  Glenn Suderman

Junior Varsity:  Alaina Fairbanks

Freshman:  Jan Phelps

Manager:  Caitlin Weirich