Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

1-15-2020  Wednesday

Warm-up #73

Solve.

  1.  5/9 = 35/x
  2. 8/14 = n/42

Turn in Signed Grade Report-S1-Due today

Finish Quiz 5.1-5.3

Discuss Solving Proportions

Homework:  5.4 Math Book pg. 190 #1-27, and Review Questions #39-43-Due tomorrow

 

1-14-2020  Tuesday

Warm-up #72

Solve for each proportion.

  1.  3/8 = 12/x
  2. 16/22 = x/11

Signed Grade Report-S1-Due by tomorrow

Grade 5.3 Math Book pg. 182 #2-24, #26-29-Due today

Do Quiz 5.1-5.3

Homework:  None

 

1-13-2020  Monday

Warm-up #71

Solve for each proportion.

  1.  5/8 = c/32
  2. 2/7 = n/56

Finish Proportions Bingo

Discuss 5.3 Writing Proportions

Homework:  5.3 Math Book pg. 182 #2-24, #26-29-Due tomorrow

 

1-10-2020  Friday

Warm-up #70

Solve for each proportion.

  1.  5/6 = c/24
  2. 7/12 = n/60

Grade 5.2 Math Book pg. 174 #3-27

Pass back papers/Update portfolios

Activity:  Proportions Bingo

Homework:  None

 

1-9-2020 Thursday 

Snow Creek Field Trip

 

1-8-2020 Wednesday

Warm-up #69

Solve for each proportion.

  1.  ¾ = n/12
  2. 2/3 = 14/n

Grade 5.1 Math Book pg. 167 #1-24, 28-Due today

Discuss 5.2 Proportions

Homework:  5.2 Math Book pg. 174 #3-27-Due Friday

 

1-7-2020  Tuesday

Warm-up #68

Find the unit rate of each.

  1.  240 miles in 6 hours.
  2. $6.40 for 4 pounds

Continue Rates, Ratios, & Proportions

Discuss 5.1 Ratios & Rates

Homework:  5.1 Math Book pg. 167-168 #1-24, #28-Due tomorrow

 

1-6-2020  Monday

Warm-up #67

Find the unit rate for each.

  1.  $2.50 for 5 lbs.
  2. 84 yards for 7 carries

Log into Google Classroom

Log into Big Ideas Online 

Discuss Rates, Ratios, Writing & Solving Proportions

Homework:  None

 

 

Jan Phelps' Class

Upcoming Events

Contact Jan Phelps